Kandida u crevima

kandida u crevima crevna kandidijaza

Ukoliko se prvi put srećete sa crevnom kandidom onda sigurno imate mnogo pitanja. Moje pacijente uglavnom zanima kako i zašto su dobili kandidu, da li je ona opasna, kako se leči i šta smeju da jedu. Odgovor na ova, kao i mnoga druga pitanja naći ćete u tekstu koji sledi.

Šta je kandida?

Kandida je vrsta gljivice. Normalno je prisutna na koži, u ustima, crevima, polnim organima. Nju pod kontrolom drže dobre bakterije i naš imunitet. Kada pod određenim uslovima dođe do pada imuniteta (stres, antibiotici, kortikosteroidi) ona počinje nekontrolisano da se razmnožava. Tada nastaje infekcija- crevna kandidijaza.

Crevna kandidijaza predstavlja infekciju nastalu usled preteranog razmnožavanja kandide u crevima.

Postoji mnogo vrsta candide, ali najčešći uzročnik crevne kandidijaze je candida albicans.

Kako se dobija kandida u crevima?

Kandidu imamo svi. Naša creva su prekrivena mikroorganizmima koji predstavljaju normalnu crevnu floru. Pored dobrih bakterija, deo te flore je i kandida.

Na jednu gljivicu iz roda kandide dolazi čak 1000 dobrih bakterija. Kandida i dobre bakterije se stalno takmiče za prostor i hranu.

Zašto dolazi do prekomernog razmnožavanja kandide u crevima?

Dok je kandida pod kontrolom dobrih bakterija u crevima, ona je bezopasna. Pod određenim uslovima dolazi do poremećaja ove ravnoteže i tada nastaje crevna kandidijaza.

Glavni uzrok prekomernog rasta kandide je pad imuniteta. Do pada imuniteta najčešće dovode stres, prekomerna upotreba antibiotika i loša ishrana.

Kako se otkriva crevna kandida

Ukoliko sumnjate na crevnu kandidu treba da date stolicu na pregled. Stolica se nosi 3 dana za redom i u laboratoriji treba tražiti pregled stolice na gljivice.

Candida je gljivica, a ne bakterija!

Ukoliko je u jednom od 3 uzorka nađena candida, znači da postoji kandida u crevima. Ipak, to i dalje ne znači da imate crevnu kandidijazu.

Koja je normalna količina kandide u stolici?

Normalan nalaz je do 20 kolonija. U većini laboratorija ne broje kolonije, već su rezultati opisni:

Gljivice iz roda kandide nisu izolovane

Nađena candida spp u malom broju

Nađena candida spp u masi…

Kako se postavlja dijagnoza crevne kandidijaze?

Da bi se postavila dijagnoza crevne kandidijaze nije dovoljno prisustvo veće količine kandide u crevima. Potrebno je da imate neke simptome.

Nekada je teško postaviti dijagnozu, jer nema stomačnih problema, već preovladavaju opšte tegobe kao što su hroničan umor, hormonski disbalans ili promene na koži.

Potrebna je dobra saradnja lekara i pacijenta kako bi se postavila dijagnoza kandidijaze.

Sumnjate na kandidu? Ovde možete obaviti konsultacije sa našim lekarima.

bios fitomedik naš tim

Simptomi crevne kandidijaze

Kada je u pitanju crevna kandidijaza simptomi su najčešće:

  • Nadimanje
  • Gasovi
  • Gorušica
  • Grčevi u crevima
  • Bele naslage u ustima
  • Rektalni svrab
  • Naizmeničan zatvor i dijareja

Da li je kandida opasna?

Kandida u crevima, ukoliko je prisutna u malom broju, ne predstavlja opasnost po zdravlje.

Na žalost, prisustvo veće količine kandide u crevima može imati štetne posledice i na druge organe. Nedostatak dobrih bakterija u crevima i velika količina candide dovode do nastanka malih pukotina na zidu creva. Kroz te pukotine razni agensi, toksini, nesvareni molekuli hrane, napuštaju creva i ulaze u cirkulaciju. To se zove sindrom propusnih creva. Tako nastaju simptomi koji naizgled nemaju nikakve veze sa kandidom u crevima:

  • Hroničan umor
  • Bolovi u mišićima
  • Nervoza, depresija
  • Loša koncentracija
  • Hormonski disbalans
  • Ekcem i dermatitis
  • Gljivične infekcije noktiju
  • Česte vaginalne gljivične infekcije

Sama kandida retko napušta creva i prelazi u krvotok. Tada nastaje teško oboljenje koje se zove sistemska kandidijaza.

Mogu li kandidom da zarazim svoje ukućane?

Ovo pitanje mi često postavljaju pacijenti. Moj odgovor je ne, ali… To ali zahteva objašnjenje. Kandidu svi imamo i zato ne spada u zarazna oboljenja. Ipak, pod određenim uslovima candida se može preneti sa jedne na drugu osobu. Poljupcem, sa majke na bebu prilikom porođaja ili dojenjem, kao i polnim odnosom bez zaštite. To što smo nekome preneli kandidu ne znači da će kod njega nastati kandidijaza. Dok god imunitet funkcioniše kako treba candida je pod kontrolom.

Uništavanje candide antimikoticima

Antimikotici uništavaju i usporavaju rast candida spp. Mogu biti sintetski (lekovi kao što su nistatin, diflukan, flukonazol, ketonazol, gelovi kao što je daktanol, vaginalete…) i prirodni.

Ne uzimajte sintetske antimikotike na svoju ruku!

Postoje dva glavna problema kad je u pitanju primena sintetskih antimikotika:

  1. Oni uništavaju kandidu, ali ne deluju na sam uzrok kandidijaze (ne jačaju imunitet, ne obnavljaju sluzokože) tako da se nakon primene ovih lekova candida opet vraća.
  2. Većina antimikotika štetno deluje na jetru. Ako znamo da je jetra glavna laboratorija našeg organizma, zadužena za detoksikaciju i metabolizam, jasno vam je da to nikako nije dobra stvar!

Prirodni antimokotici su pravi izbor

Na sreću postoji mnogo prirodnih antiikotika, koji za razliku od lekova nemaju neželjenih dejstava. Najbolji prirodni antimikotici su propolis i beli luk.

Anti kandida program sa Reishiperna sirupom i Otporil kapima

Anti kandida program sadrži najbolje prirodne antimikotike, kao i supstance koje jačaju imunitet. Reishiperna sirup i Otporil kapi predstavljaju kombinaciju 12 prirodnih lekovitih sastojaka. Ovi potpuno prirodni proizvodi su atestirani na VMA i Farmaceutskom fakultetu u Beogradu, a daju izuzetne rezultate u tretiranju crevne kandidijaze.

Reishiperna sirup i Otporil kapi:kako se leči kandida

  • Eliminišu kandidu i pomažu obnavljanje normalne crevne flore (efekat reishi, belog luka, propolisa, etarskih ulja iz anisa, nane i kamilice).
  • Vrše detoksikaciju organizma, odnosno eliminišu toksine koje kandida oslobađa u krvotok (efekat reishi i koprive).
  • Jačaju odbrambene snage organizma (reishi, propolis, beli luk, borovnica).
  • Vrše regeneraciju oštećene sluzokože creva (kantarion, hajdučka trava, nana, anis, kamilica).
  • Sadrže vitamin C, vitamin E, vitamin K, kalcijum, magnezijum, kalijum, gvožđe, cink, selen, bakar, kobalt i druge makro i mikroelemente, zatim antioksidanse, enzime, fitonutrijente, aminokiseline i najčistije omega-3 masne kiseline poreklom iz novozelandske zelenousne školjke.

Anti kandida program traje 30 ili 60 dana u zavisnosti od težine kliničke slike.
Više o tome kako deluju ovi prirodni preparati možete da pročitate ovde

Jačanje imuniteta je najvažniji korak u lečenju kandidijaze!

Ishrana kod crevne kandidijaze

Kad je u pitanju kandida u crevima pacijente najviše zanima šta smeju da jedu. Nekada čuvena dijeta protiv kandide danas ima sve manje pristalica iz puno razloga. Ovom dijetom ne samo da nećete izlečiti kandidu, već ćete dodatno oslabiti imunitet. Ako znamo da je slab imunitet glavni uzrok kandidijaze, jasno je da treba izbegavati sve što iscrpljuje organizam kao što je slučaj sa ovom dijetom.

Zvaničnan stav protiv anti kandida dijete zauzela je i najpoznatija svetska klinika, čuvena Mayo clinic

Sama ideja izgladnjivanja kandide je pogrešna i naravno da ne deluje. Nakon početnog poboljšanja dolazi do vraćanja tegoba. Znam mnogo pacijenata koji su mesecima, pa i godinama držali dijetu, a da nisu uspeli da izleče kandidu.

Početno poboljšanje koje nastupa je posledica izbacivanja slatkiša i belog brašna, namirnica koje su nutritivno prazne. Ali kad izbacite iz ishrane gotovo sve ugljene hidrate, naravno da ćete biti bez energije i nervozni. Ishrana bez ugljenih hidrata ne postoji, osim ako nećete da jedeta samo belanca jajeta za doručak, ručak i večeru. Što je još gore ovom dijetom nećete rešiti glavni problem.

Dijeta za crevnu kandidijazu ne treba da uništi kandidu (jer je to nemoguće) već da izleči bolesna creva

Kandidu ne možete izgladneti. Nju jedino mogu uništiti antimikotici. Ali da se ona ne bi vratila nakon terapije antimikoticima moramo ojačati organizam i izlečiti bolesnu sluzokožu creva.

Preterana količina candide u crevima ujedno znači nedostatak dobrih bakterija. Dobre bakterije prekrivaju sluzokožu creva, štite je i učestvuju u varenju hrane. Kad njih nema sluzokoža creva ne može da obavi završno varenje hrane i zato nastaju tegobe kao što su nadutost stomaka, gasovi, dijareja. Kao i sve tegobe povezane sa propusnim crevima.

Dobra vest je da se sluzokoža creva brzo obnavlja. Dijeta nam pomaže u tome, kao i anti kandida program.

Šta smete da jedete zavisi od toga kakve tegobe imate

Ukoliko je crevna kandidijaza praćena stomačnim problemima kao što su dijareja, bolovi i grčevi u stomaku, onda je potrebno držati dijetu za proliv.

Ovakvi simptomi najčešće nastaju nakon terapije antibioticima širokog spektra (obično pacijenti navode da su imali intervenciju na zubu ili su antibiotike pili zbog heliko bakterije).

Na 5 do 7 dana treba izbaciti sve mlečne proizvode, sveže voće i povrće. Poželjno je da jedete kuvani pirinač, kompot od jabuke, temeljac od kostiju, dvopek. Preporuka je da imate manje, a češće obroke kako ne biste opteretili organe za varenje. Iako ste sigurno čuli da je dobro pojesti čokoladu kad imate proliv, to nije tačno. Šećer iz čokolade u crevima izvlači vodu iz zida u unutrašnjost creva i razvodnjava stolicu, odnosno pogoršava proliv, tako da je potrebno izbegavati i slatkiše.

Potrebno je uz dijetu i Reishiperna sirup i Otporil kapi uključiti i probiotik. Nakon što se stolica normalizuje u ishranu možete vratiti jogurt, kefir, kiselo mleko, kao i sveže voće i povrće.

Ukoliko je crevna kandidijaza praćena zatvorom ili nema stomačnih tegoba onda ne treba izbacivati mlečne proizvode. Poželjno je da jedete što više vlakana, sveže povrće, voće, žitarice od celog zrna.

Naravno, poželjno je izbaciti sve prerađevine, grickalice, sokove, kao i proizvode od belog brašna.

Više o dijeti možete pročitati u tekstu: Zašto anti kandida dijeta kod mene ne deluje?

Ukoliko Vam je otkrivena kandida u crevima obavezno pročitajte i sledeće tekstove:

Imate kandidu? Što pre uključite probiotik!

Anti kandida program iskustva

Više o tome kako deluju ovi prirodni preparati možete da pročitate ovde:
anti kandida plus komplet reishiperna otporil ahilin link
ANTI KANDIDA PLUS KOMPLET
kliknite ovde 

Ovde možete uraditi test kojim se proverava nivo kandide u organizmu. Da li će se uticaj kandide proširiti i na druge organe zavisi upravo od količine kandide.

Testirajte se:

kandida test za žene
KANDIDA TEST ZA ŽENE
kliknite ovde 

kandida test za muškarce
KANDIDA TEST ZA MUŠKARCE
kliknite ovde 

Pitanje za doktora: